Close X

Кредити під час карантину – проблеми з кредитуванням

проблемы с кредитованием в украине

Карантинні обмеження торкнулися країн по всьому світу і привели до падіння доходів населення. Сьогодні тисячі людей опинилися на межі бідності через втрату роботи, але в найгіршій ситуації опинилися ті, хто має непогашені борги по кредитах. Керівництво країн шукають шляхи виходу із ситуації для захисту людей, які не здатні погасити борги внаслідок введеного карантину.

Нижче розглянемо, які заходи вживаються для вирішення проблеми з кредитами в країнах, на ринках яких представлена дана послуга.

Кредитні канікули – що це значить?

Уряду економічно стійких країн спробували зробити соціальні і економічні заходи, щоб підтримати своїх громадян. Багато з них оголосили про введення кредитних канікул для населення і бізнесу до закінчення карантину і скасування штрафних санкцій за прострочення.

Кредитні канікули – це законна відстрочка погашення кредиту з тимчасовим припиненням платежів. Під час кредитних канікул позичальник має право не вносити платежі, або змінити графік виплати кредиту.

Рішення про кредитні канікули в більшості випадків були оголошені урядами, національними банками та іншими регулюючими органами.

Правила, за якими вводяться кредитні канікули в різних країнах, значно відрізняються. Дехто ввів автоматичне продовження терміну погашення кредиту на 3 місяці, в інших відстрочка діє до кінця року, або кредитні канікули передбачені тільки для іпотечних або корпоративних кредитів. У кількох країнах ослаблення стосується тільки штрафів і комісій.

Комерційні банки можуть самостійно пропонувати клієнтам реструктуризацію кредиту, або діяти відповідно до прийнятих законів. Але закон про обов’язкову відстрочку платежів для всіх боржників прийняли не всі.

Яка ситуація з кредитами в Україні?

Український уряд вже прийняв деякі важливі постанови і закони, спрямовані на вирішення проблеми з кредитами під час карантину: закон України No 533-IX і No540-IX.
Ще 27 березня НБУ рекомендував комерційним банкам надавати кредитні канікули клієнтам, які мають фінансові проблеми через карантин. Фінансовим установам заборонили нараховувати штрафи і комісії за прострочення кредитних зобов’язань. Це стосується як банківських готівки кредитів, так і онлайн кредитів від МФО.

Скасування штрафних санкцій не означає припинення нарахування простих відсотків, які вказані в кредитній угоді. До того ж інформацію про прострочення фахівці банку відправляють в бюро кредитних історій, що негативно позначиться на репутації позичальника. Щоб уникнути прострочення, краще звернутися за реструктуризацією або оформити кредитні канікули.

На державному рівні кредитні канікули не оголошені, тому автоматично надаватися не будуть. Банки за рекомендацією НБУ і за власною ініціативою пропонують клієнтам звертатися за продовженням терміну виплати на 2-6 місяців.

Оформити кредитні канікули під час карантину можуть фізичні особи і підприємці, які втратили роботу або доходи через введення карантину. Банки вимагають підтвердження, що фінансові труднощі пов’язані з карантином.

Що відбувається в інших країнах?

Розглянемо особливості впровадження антикризової політики на прикладі країн, описаних нижче.

В Бразилії закон не надає відстрочок по кредитах. Найбільші банки в країні домовилися про можливі відстрочки на 60 днів для повернення позики.

Уряд Болгарії оголосив про законні кредитні канікули для бізнесу і населення. Дія закону не поширюється на мікрокредити.

У Грузії законодавчих відстрочок немає, проте прострочені платежі не стягують, якщо затримка пов’язана з карантином. Банки пропонують персональні умови для клієнтів.

Законодавство Данії не надає відстрочок по кредитам. Є пільги по витратах на кредит, але процентна ставка і погашення залишаються незмінними.

В Індонезії, Норвегії, Фінляндії, Мексиці і Естонії закон не надає відстрочок по кредитах. Банки пропонують спеціальні домовленості в кожному конкретному випадку.

В Італії відстрочки для кредитів пропонуються за певних умов. Закон застосовують до іпотечних кредитах і позиках підприємця.

В Іспанії діє тримісячна відстрочка погашення іпотеки. Відстрочка інших кредитів тільки для тих, хто постраждав через епідемію.

Латвія і Литва не мають наміру давати мораторій по кредитам фірмам. Банки пропонують клієнтам пролонгацію кредитів і готові домовлятися з клієнтами в кожному окремому випадку.

У Німеччині діє постанова про тримісячну відстрочку погашення позики. Застосовується вона тільки по кредитним договорам, укладеним до 15.03.2020.

У Нідерландах незаконно відтягувати терміни сплати по кредитах. Банки пропонують пролонгацію в кожному конкретному випадку. Найбільші банки в країні погодилися на шестимісячну відстрочку кредитів для малого і середнього бізнесу.

У Польщі закон не передбачає терміни перенесення виплат по боргах. Польська банківська асоціація (ZBP) випустила рекомендацію про відстрочку погашення позики на три місяці.

У Росії передбачена відстрочка на погашення кредитів до 12 місяців.

У Румунії існує законодавча відстрочка повернення позики до 9-ти місяців для підприємств і домогосподарств.

У Словаччині законодавча відстрочка погашення кредитного боргу поширюється на іпотечні та споживчі позики.

На території США діють місячні кредитні канікули на виплату іпотечних кредитів. За прострочення іпотечного кредиту не стягуються штрафи, і не передається інформація в бюро кредитних історій.

Для Угорщини кредитні канікули продовжені до кінця 2020 року. Кредитні договори повинні бути переглянуті в кінці року, щомісячні внески не дозволено збільшувати.

У Чеській Республіці законні кредитні канікули діють протягом 6 місяців. Процентна ставка по кредиту не змінюється, а термін позики збільшується.

Що стосується Швеції, тут законні кредитні канікули діють до початку 2021 року. Банки і позичальники можуть домовитися про тимчасове зупинення або зменшення щомісячних платежів.